uçak bileti
Tek Yön
Gidiş - Dönüş
1 Yolcu
Yetişkin
1
18+ yaş
Çocuk
0
2-12 yaş
Bebek
0
0-2 yaş
Yaşlı
0
65+ yaş
Öğrenci
0
13-24 yaş
Kapat

Şırnak - Amasya Uçak Bileti


En Uygun Amasya Uçak Bileti İçin Tıklayın!

Günümüzde bir yerden bir yere gitmek için harcanan zamanları toplasak aslında çok büyük zararda olduğumuzu fark ederiz. Çünkü günümüz insanı artık zamanla yarışır bir duruma geldi. Birkaç dakikanın bile önemli olduğu günümüzde en hızlı ulaşım olan havayolu ulaşımında ise ucuz bilet bulamama durumu çoğu insanı çileden çıkarıyor. Ancak ucuz uçak bileti dediğinizde sizlere yardım edecek bir firma var artık. Ne zaman bir yere gitmek isteseniz sizlere en uygun fiyatlı seçenekleri sunacak olan bu adreste en ucuz Amasya uçak bileti ve daha fazlası mevcut.

Uçaklara pahalı bilet fiyatlarından dolayı her zaman uzak kalmışızdır. Ancak hızla büyüyen yapısı ile bizleri şaşırtan uçak bileti firmaları sundukları ayrıcalıklar ile insanların daha ucuza seyahat etmelerini sağlamaktadır. Sizde uygun fiyatlı biletler istiyorsanız en uygun bilet satış adresine gelmelisiniz.

Amasya’nın Bitki Örtüsü ve İklimi

Karadeniz Bölgesi’nde yer alması ile birlikte dağlık alanları ve yemyeşil ovaları içerisinde bir inci gibi parlayan Amasya Karadeniz iklimi ile karasal iklim arasında gel gitler yaşayan şehirlerimizden biridir. Karasal iklim kadar kurak olmayan ancak Karadeniz kadar da yağış almayan bu bölge orta seyirli bir hava ile misafirlerine kucak açar. Yazları sıcaktır ve kuraktır. Kışları ise Karadeniz bölgesi kadar olamasa da yağış alır. Sert ve yumuşak iklim arasında orta yolu tutturan bu iklim adeta insanlarının huyuna da yansımıştır.

Amasya’ya Ne Zaman Gitmeli?

Amasya’ya gitmek istediğinizde her mevsimi tercih edebilirsiniz. Çünkü her mevsim sizi zorlamayacak kadar güzel bir atmosfer sunan Amasya Şehzadeler Şehri olarak tarihiyle sizleri karşılayacaktır. Bu şehre giderken eğer sosyal bir etkinlikte bulunayım diyorsanız festivallerin olduğu Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz. Amasya’ya gitmek için ilkbaharı da bekleyebilirsiniz. Çünkü ilkbahar sayesinde bütün dağlar yemyeşil bir görüntüye bürünecektir.

Amasya’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Amasya’ya yolunuz düşerse bu şehirde yiyeceğiniz yemeklerinde insanları kadar sade ve güzel olduklarını anlarsınız. Hani çorba delisi derler ya gerçekten Amasya çorba diyarı olarak da adlandırılabilir. Çatal çorba, yama çorbası. Toyga çorbası, cilbir, kesme ibik çorbası, sakala çarpan ve helle çorbası gibi çeşitlerden bir tanesini mutlaka Amasya’da denemelisiniz.

Ayrıca Amasya hem Karadeniz yemeklerinden hem de iç bölgelerin yemek kültürlerinden etkilenmiş bir bölge olduğu için börekleriyle ve ana yemekleriyle de sizlere geniş sofralar kurduracaktır. Etli bamyası, mıhlaması, pirpirimi, mumbarı, işkembesi, bakla dolması, keşkeği, pastırmalı pancarı, sulu köftesi ve daha neler neleri ile mutfağına sizi hayran bırakacak olan Amasya mutfağına mutlaka girmelisiniz.

Tatlıları da dilden dile dolaşan bu diyarın elma tatlısı, gömlek kadayıfı, höşmerimi, şeker böreği, kalbur tatlısı, zerdalisi, unutma benisi ve pezulası tadılmaya değer. Amasya çöreği, papara, hengel, patlıcanlı pilav, yakasal böreği ve cızlak da tadına doyulmaz lezzetlerden. Hamur işleri ile ana yemekleri de birleştirerek farklı lezzetler sunan bir şehir haline gelen Amasya’da hazırlanan yemekleri denemeden gittiğinize pişman olursunuz.

Amasya’da Gezilecek Yerler

Amasya gibi bir şehzadeler şehrine gelmişseniz her yerini mutlaka karış karış gezmelisiniz. Her mekanından ayrı bir tarihin fışkırdığı bu şehir aslında 2 günde gezilebilecek yerlerden. Ancak şehre girmenizle birlikte sizleri doğallıkla birlikte harika bir tarihi atmosfer karşılıyor. Tarihi mekanları gezerken bir yandan da doğası ile iç içe olmanın ve sessiz, sakin bir yerde bulunmanın huzurunu yaşıyorsunuz.

Kral Kaya Mezarları: Amasya şehrine geldiğinizde karşınızda uzayıp giden Yeşilırmak’ı görürsünüz. İşte bu ırmağın tam karşısında yer alan dağlık alanların tepesinde şehre bakan Kral Kaya Mezarları bulunur. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken bu yer biraz tırmanmak istese de buradan tarihi izleri canlı canlı görmenin ve eşsiz manzarayı izlemenin verdiği mutluluk tarif edilemez.

Yağlıboya Evleri: Kral Kaya Mezarlarının hemen alt kısmında Yeşilırmak’ın yamacında olan bu evler Amasya’yı Amasya yapan yerlerdir. Özellikle Yeşilırmak ve bu yağlı boya evlerin olduğu orta kısımda bir fotoğrafınız olmalı. Çünkü burada çekineceğiniz fotoğrafı çoğu insan stüdyoda çekindiğinizi sanacak. Hele ki evlenmeyi düşünüyorsanız böyle bir yerde çekim yapmayı ertelemeyin.

Hazeranlar Konağı: Amasya’nın yağlıboya evlerinden en büyüğü ve en güzeli olan bu konak Osmanlı zamanının sonlarına doğru inşa edilmiş bir yapıdır. Tarihi olması ile birlikte çevresinde bulunan mekanlarla uyum içine olan bu yapı meraklılarına kapılarını açmaktadır.

Darüşşifa: İlhanlılar döneminden kalan tek eser olan Daruşşifa mimari açısından eşsiz bir eser olmaktadır.

Sultan II. Bayazıt Külliyesi: Yeşilırmak’ın karşısında olan bu külliye misafirlerin ve halkın odak noktalarından biridir. Rahatlatıcı bir havası olan ve yaz aylarında buz gibi atmosferi sayesinde sizi rahatlatacak bu mimari özellikleri ile de görenleri kendine hayran bırakmaktadır.

Her yeri medrese ve cami dolu olan bu şehre geldiğinizde Haliliye Medresesi, Kapı Ağa Medresesi, Çelebi Mehmet Medresesi, Gökmedrese, Büyükağa ve Küçükağa medreselerini de gezebilirsiniz.

Burmalı Minare Cami, Gümüşlü Cami, Çilehane Cami gibi onlarca taş camiye rastlayabilirsiniz. Mimarileri ve heybetleri ile sizleri etkileyecek olan bu camilere ek olarak Eyüp Çelebi Cami, Abide Hatun Cami gibi ahşaptan yapılmış camileri de görebilirsiniz.

Tarihin en yoğun yaşandığı illerden biri olmasından dolayı Amasya’da Eski Hamam, Taşhan, Ezine Han gibi onlarca hamamı da bulabilirsiniz. Kaplıcalarına, mesire alanlarına ve şehirde bulunan müzelere de ziyaretler gerçekleştirebilirsiniz.

Amasya’ya Özel Alışveriş Notları

Amasya’ya gittiğinizde Yağlı Boya Evleri denilen bölgenin iç kısımlarında yer alan ve Amasya’ya özgü ürünler satan minik dükkanları hatta bayanların açtığı çadırları görebilirsiniz. Tamamen el emeği, göz nuru diyebileceğiniz ürünlerin satıldığı bu yerden ben Amasya Evleri’nin güzel bir maketini almıştım. Ancak oyalar, anahtarlıklar, kalemler, defterler kısacası almak isteyeceğiniz pek çok ürün bulunuyor.

Amasya bildiğiniz gibi elmasıyla meşhur. Sevdiklerinize giderken fiyatı çok uygun olan bu elmalardan alabilirsiniz. Ayrıca Amasya kadınları o kadar çalışkan ki evde yaptıkları salçalar, erişteler, kuşburnu ezmesi gibi ürünlerden de alabilirsiniz. Ufak bir şehir olmasına rağmen şehrin bir sokağında hemen sizi durdurup resminizi çekmek isteyen biri çıkabilir. Bu şekilde kazanç elde eden gençler size sadece 1-2 TL gibi bir ücrete resminizi çıkarıp verebilirler. Torumtay Müzesi yanındaki keçe dükkanına da girmeyi unutmayın.

Amasya Havalimanına Nasıl Gidilir?

Amasya’da bulunan Merzifon Havalimanı şehir merkezine 46 km uzaklıktadır. Hem sivil hem de askeri olarak kullanılan bu havalimanından sadece iç hatlara uçuşlar vardır. 1950 yılında Amasya Havaüssü olarak kullanılan bu havalimanı daha sonra 2008 yılında sivil uçuşlara da açılmıştır.

Amasya Havalimanına Ulaşım Nasıldır?

Amasya Havalimanına gitmek için uçağınızın kalkış saatine ve ya iniş saatine göre uçak firmaları tarafından sunulan servisleri kullanarak ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden havalimanına bu şekilde gidebileceğiniz gibi havalimanından da şehir merkezine aynı şekilde gidebilirsiniz.

Şehir içerisinde hizmet veren taksileri kullanarak havalimanına gidebilir ve havalimanından da merkeze dönüş yapabilirsiniz. Bu her ne kadar pahalı bir yöntem olsa da sorunsuz bir şekilde havalimanına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Eğer özel aracınız varsa havalimanına bu araçla da ulaşabilirsiniz. Ayrıca araç kiralama servislerinden de yararlanarak havalimanına ulaşabilirsiniz.

 


Şırnak - Amasya uçak bileti

En Ucuz Şırnak Uçak Bileti Burada

Daha önce hiç Şırnak'a uçak ile gitmeyi düşündünüz mü? Şırnak için gezi planı yaptığınız zaman uygun uçak seferleri olduğunu unutmayın. Şırnak'ın güzelliklerini bir gün daha fazladan görmek istemez misiniz? Uçak şirketlerinin artması ile birlikte şirketler farklı kampanyalar düzenlemeye başladı. Bu sayede insanlar herhangi gitmek istedikleri bölgeye daha ucuz uçak bileti bulabiliyor. Geçtiğimiz hafta Ankara üzerinden Şırnak'a 21 gün önceden uçak bileti satın aldım. Bu sayede çok ekonomik bir şekilde gidiş-dönüş sağladım.

Uçak şirketlerinin sağlamış olduğu bu kampanyalar sayesinde en ucuz Şırnak uçak bileti ile seyahat edebilirsiniz. Sistem üzerinden bütün şirketlerin uçak bileti fiyatlarını inceleyebilirsiniz. İstediğiniz firma ile seyahat yapabilirsiniz. Dilediğiniz zaman dilediğiniz şekilde hızlı ve güvenilir bir şekilde Şırnak'a ulaşabilir. Şırnak Havalimanı pek fazla aktif olmadığı için bazı aylarda uçak seferleri düzenlenmektedir. Sürekli olarak sistemimizi takip etmenizi öneriyoruz.

Şırnak İklim ve Bitki Örtüsü

Şırnak ilimizde karasal iklim hakimdir. Karasal iklimde ise yazları sıcak ve kurak, kışları sert ve soğuk geçmektedir. Şırnak'ta farklı iklim tipleri görülmektedir. Yılın belli başlı bölümlerinde çok sıcak belli başlı bölümlerinde ise çok soğuk olduğu bilinir. Doğu Anadolu ve Güney bölgesinden gelen farklı hava kütleri Şırnak ilinin asıl iklim tipini bozmaktadır. Şırnağın bitki örtüsü ise çok fazla yağış görmediği için steptir. Step bitki örtüsü olmasına rağmen seyrek meşelikler ve ardıçlar görülür. Yükseklere çıkıldıkça alpin çayırlarına rastlayabilirsiniz.

Şırnak Nerede

Türkiye ilinin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alır. Şırnağın komşu illeri ise Mardin, Siirt, Van ve Hakkari olmaktadır. Şırnak merkez ilçesi yanı sıra 6 ilçesi bulunmaktadır.

Şırnak Tarihi

Şırnak ilimizin ismi Şehr-i Nuh'tan geldiği hakkında çeşitli söylentiler vardır. Şırnak'ın Cizre ilçesinde Nuh Peygambere ait bir türbe bulunmaktadır. Nuh Peygamber, Tufan'ın ardından ilk olarak yerleştiği il ise Şırnak olarak söylenmektedir. Bu bilgilerin doğruluğu ise kesin değildir. Halk arasında bilir kişiler tarafından söylenmiştir. Şırnak 16 Mayıs 1990 tarihinde Siirt ilinden ayrılıp il olmuştur. Siirt ilinden ayrıldığı zaman Türkiye'nin 73. ili olmuştur.

Şırnak Ne Zaman Gitmeli

Güneydoğu Anadolu bölgesinde alan ilimize daha çok Nisan ve Mayıs aylarında gitmenizi tavsiye ediyorum. Yazları sıcak geçtiği için bunaltıcı sıcak karşısında Şırnak ilini pek fazla gezemezsiniz. Bununla birlikte uçak biletleri için en uygun dönem Mayıs ve Nisan ayları olmaktadır. Biletlerinizi 21 gün önceden aldığınız zaman gezilerinizi daha ekonomik yapma ihtimaliniz vardır. Bu yüzden biletlerinizi ayırtmayı unutmayın.

Şırnak Yöresel Lezzetleri

Şırnak ilinde birden çok farklı köken bulunduğu için ağız tatları farklıdır. Sizler için hazırladığım bu liste benim beğendiğim yöresel lezzetlerden oluşmaktadır. Şırnak'a gideceğiniz zaman bu listeyi yanınıza almayı unutmayın.

 • Perdepilav
 • Kipe
 • Kutlık
 • Meyre (Mehir)
 • Mahmılatık
 • Fireydin
 • Suryaz
 • Şımşipe
 • İçli Köfte


Şırnak’ta Gezilecek Yerler
Şırnak ilinde gezebileceğiniz farklı bölgelere değinmeye çalıştım. Şırnak ilinin güzellikleri olarak öğrenebilirsiniz.

 • Finik Ören Yeri ve Kalesi
 • Bazebde Ören Yeri
 • Cizre Ulu Camii
 • Nuh Peygamber Türbesi
 • Kasrik Ören Yeri
 • Kırmızı Medrese
 • Abdaliye Medresesi
 • Cizre Surları
 • Nasfaran Kaplıcası
 • Kavuncu Köyü Kilisesi


Şırnak Hediyelik Eşya

Şırnak'a gittiğiniz zaman eşinize, dostunuza ve sevdiklerine alabileceğiniz hediyelik eşyalardan bahsetmek istiyorum. Şırnak iline özgü olan Hurcizin, Kilim, Mizer, Parzun, Şal-Şapik ve Turik eşyalarını hediyelik olarak kullanabilirsiniz. Hediyelik eşyaları ise Şırnak'ın pazarlarından uygun fiyata temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra meydanlar da bulunan hediyelik eşya dükkanlarından uygun fiyata bulmanız mümkündür.

Şırnak Havalimanları

Şırnak ilinde bir adet havalimanı bulunmaktadır. Cizre ilçesine 10 kilometre uzaklıkta bulunan bu havalimanı ise Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı olarak biliniyor. Havalimanı ise sadece iç hatlar da kullanılıyor. Dış hatlar için seferlerin uzun bir süre açılacağını düşünmüyorum. Bunun yanı sıra Şerafettin Elçi Havalimanından ülkenin herhangi bir iline uçuş seferleri bulunmuyor. Ankara ve İstanbul illerine direk uçuşlar yapabilirsiniz.

Şırnak Şerafettin Havalimanına nasıl ulaşırım?

Havalimanına ulaşabilmeniz için taksi veya özel araç kiralamalısınız. Bunun yanı sıra herhangi bir otobüs ve servis seferi bulunmuyor. Havalimanı Cizre merkez ilçesine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır. Şehir merkezinden kalkan servislerle de buraya ulaşım sağlanabilmektedir.

Diğer Hava Yolları

Seyahat haberleri ve fırsatlarından ilk siz haberdar olun! UcakBiletix.com'dan en son seyahat haberleri ve fırsatları hakkında mail almak istiyorum: